چهار طرح ایثارگری مهم بزودی در دستور کار جلسه علنی هفته جاری مجلس قرار می گیرد.

به گزارش انجمن فرزندان جانباز سراسر کشور، حجت الاسلام حسن نوروزی رییس فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب طرح های چهارگانه ایثارگری در کمیسیون های مجلس خاطرنشان کرد: چهار طرح ایثارگری در کمیسیون اجتماعی مطرح شد که یکی از آنها طرح “ماموریت تحصیلی فرزندان جانبازان” بود که چون دیوان عدالت اداری به خاطر تناقض بخشنامه دولت با ماده ۶۱ قانون خدمات کشوری، آن بخشنامه را ملغی کرد، ما طرحی را ارائه کردیم که هفته گذشته فرصت رسیدگی به آن دست نداد و امید داریم این طرح که به عنوان استفساریه است، در هفته آینده مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: طرح دیگر، بررسی طرح “تعیین تکلیف جانبازان اعصاب و روان فاقد مدرک بالینی” بود که در کمیسیون بهداشت و درمان مطرح شد. مجلس در قانون برنامه ششم توسعه کشور تصویب کرده است که برای آنها ۵ درصد لحاظ شود و اعضای کمیسیون رسیدگی آن را به هفته آینده موکول کردند.

رییس فراکسیون ایثارگران مجلس دهم تصریح کرد: موضوع دیگری که در کمیسیون های مجلس مورد بررسی قرار گرفت، طرح “استفساریه عدم شمول حکم ماده ۸۴ قانون مدیریت خدمات کشوری در رعایت سقف مرخصی قابل ذخیره برای ایثارگران” مشمول قانون حالت اشتغال و ذخیره مرخصی ناشی از اعمال مواد ۹ و ۱۱ قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان مصوب۷۴/۳/۳۱ بود.

حجت الاسلام نوروزی در ادامه تاکید کرد: اگر دستگاهی به هر دلیل از آن تعداد ساعتی که به عنوان هدیه نظام برای جانبازان به مدت نیم ساعت در روز در نظر گرفته شده اجازه استفاده ندهد، در این صورت می توان آن را برای زمان درخواست بازنشستگی ذخیره کرد یا نه؟

وی یادآورشد: ماده ۸۴ قانون مدیریت خدمات کشوری می گوید: “یک کارمند باید ۱۵ روز در سال به طوز اجباری از مرخصی یک ماهه خود استفاده کند و ۱۵ روز مابقی را می تواند ذخیره کند. آنها می گویند درمورد جانبازان هم همین است و فقط ۱۵ روز را می توانن ذخیره کنند. اما سخن ما این است که بحث ساعات مرخصی اهدایی به جانبازان، اهدایی نظام و حکومت اسلامی است و مجلس آن را تصویب و شورای نگهبان هم تأیید و به دولت ابلاغ کرده است.

نماینده مردم رباط کریم متذکر شد: بنابراین، این ساعات به عنوان ذخیره است و این استفساریه در کمیسیون اجتماعی مورد تایید قرار گرفت و از سوی نمایندگان رای آورد و ان شاالله بزودی برای تصویب نهایی به صحن مجلس ارائه خواهد شد تا هدیه ای به جانبازان عزیز باشد.

وی درخصوص طرح اختصاص یک مقطع تحصیلی بالاتر به ایثارگران اظهار داشت: الحمدلله کمیسیون آموزش و تحقیقات، این طرح را تصویب و اداره قوانین مجلس هم آن را تایید کرده است.

رییس فراکسیون ایثارگران مجلس در پایان اظهار داشت: ان‌شاءالله این طرح بزودی به صحن خواهد آمد و ما بنا داریم سوال را با طرحی که در نوبت است ادغام کنیم و در این مورد با برخی از دوستان هم صحبت کرده ایم. از آنجایی که طبق ماده ۱۰۰ درخواست اولویت کردیم تا اجازه بدهند که هفته آینده جزو طرح های اولویت دار قرار بگیرد و در صحن مطرح شود، تا دغدغه رزمندگان عزیزمان برطرف شود.