فرهنگ ایثار و شهادت نقطه عزیمت گام دوم انقلاب اسلامی است و ما به عنوان فرزندان جانبازان انقلاب اسلامی، درس صبر و استقامت را از پدران خود آموخته ایم .

با شکل گیری نظام سیاسی در مدینه النبی، آرمان‌های دیرین بشریت تحقق یافت و عدالت، مساوات، استقلال و بر چیده شدن بساط ظلم و ستم در دوره محدودی از صدر اسلام در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی جامعه جایگزین ظلمت و جهالت گردید، که با این روند بنیان تمدن بزرگ اسلامی در جهان بنا گذاشته شد.

بطوریکه کاروان بشری بعد از قرنها هنوز هم متنعم به نعم پیشرفت و دستاوردهای معرفتی و مدنی آن تمدن عظیم است. پس از رحلت نبی مکرم اسلام (ص) انحراف در حاکمیت سیاسی به وجود آمد و رفته رفته مسلمانان از درخشش و تعالیم تمدن اسلامی فاصله گرفتند که این مهم عامل اصلی در انحطاط مسلمین در صحنه بین الملل به شمار می‌آید.

با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در ایران و با هدف دستیابی به تمدن بزرگ اسلامی و تحقق شعارهای اصیل اسلامی، موج بیداری جوامع مسلمان را فرا گرفت و مسلمانان باور نمودند که می توانند در مقابل مظاهر استکبار جهانی مقاومت و ایستادگی نموده و به آینده بزرگ اسلامی بیاندیشند.
این فرایند هر چند دشوار و طولانی امروز گام نخست خود را پشت سر گذاشته و با مجاهدت و ایستادگی در رکاب امامین انقلاب اسلامی، چهل سال از آن روزهای خون و قیام گذاشته است و در زمانی که دشمنان انقلاب اسلامی در ذهن های کوچک خود رویایی تسلط بر ایران را می دیدند صدور بیانیه گام دوم از سوی رهبر فرزانه انقلاب کابوس جدیدی را برای جبهه کفر و استکبار و دلسپردگان به آنان ایجاد کرده است. رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی در این بیانیه با مرور تجربه‌ی ۴۰ ساله‌ی انقلاب اسلامی اعلام کردند: انقلاب، وارد دوّمین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی شده ‌است. گام دومی که باید در چارچوب نظریه‌ی نظام انقلابی و با تلاش و مجاهدت جوانان ایران اسلامی به‌سوی تحقق آرمانِ ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه) برداشته شود.
اما وظیفه ما به عنوان بخش کوچیکی از جامعه ایثارگری که مدعی پیروی از ولایت است، چیست؟
هر رفتارى که ما انسانها انجام مى دهیم در واقع محصول سه عامل انگیزه، نیاز و هدف است. اگر این سه عامل در کنار هم قرار گیرند شرایط تحقق یک رفتار فراهم مى شود اما گاهى اوقات شناخت افراد نسبت به این سه عامل دچار مشکل مى شود. به عبارت دیگر وجود برخى ابهامات موجب مى شود چیزى که در حد یک انگیزه است جاى هدف را مى گیرد و کسى که تحت تأثیر این عوامل سه گانه اقدام به فعالیتى کرده بود در استمرار فعالیتش دچار انحراف یا لغزش و یا دچار دلسردى و رکود مى شود.
به طور قطع بسیاری از موفقیت های امروز کشور، نمى تواند هدف غایى انقلاب اسلامی باشد و این موفقیت های بزرگ و کوچک نظام مقدس جمهوری اسلامی وسیله اى است که راهیابى به آن، انگیزه و شوق در انسان ایجاد مى کند تا با تمام توان تلاش کند و به هدفش که در واقع همان رسیدن به کمال است دست یابد. و در سایه این انگیزه و در راستای تمدن بزرگ اسلامی به سمت دستیابی دولت اسلامی و جامعه اسلامی حرکت کند.
بنابراین هیچگاه نباید به این دستاوردهای امروز به عنوان هدف غایى و نهایى نگاه کرد و نخبگان، جوانان، دانشجویان و طلاب کشور باید در رکاب ولی امر خود شب و روز را به مجاهدت در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی و مراقبت در جهاد اکبر بپردازند.
ما به عنوان انجمن فرزندان جانباز سراسر کشور با درود بر روح بلند و ملکوتی امام راحل و شهیدان بر این اعتقاد هستیم که ما در نقطه‌ای طلایی در طول تاریخ بشریت قرار گرفته‌ایم و تقابل در جبهه حق و باطل به یکی از مهمترین آوردگاه‌های خود رسیده است و دشمن تمام تلاش خود را بر روی تزریق ناامیدی در جامعه متمرکز کرده است و عده ای در داخل نیز سیاهی لشگر جبهه کفر شده اند اما محاسبات دشمنان مثل همیشه اشتباه بوده و ما این اشتباه تاریخی را برای آنها درس عبرتی خواهیم کرد.
فرهنگ ایثار و شهادت نقطه عزیمت گام دوم انقلاب اسلامی است و ما به عنوان فرزندان جانبازان انقلاب اسلامی، درس صبر و استقامت را از پدران خود آموخته ایم و آغاز فعالیت های رسمی انجمن فرزندان جانباز سراسر کشور را در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی توفیقی از جانب خدواند متعال دانسته و به نسل اول و دوم انقلاب که برخی از آنها امروز خسته از مسیر آمده هستند، می گوییم که ما معتقدیم که خدای ملت ایران در دفاع مقدس، در فتح خرمشهر، در والفجر ۸، در کربلای پنج و … ، امروز نیز خدای ما است و فقط ما باید به شیاطین شرق و غرب و شیطان نفس خود کافر شویم تا درب رحمت خدا بر ما باز شود.
در این مجال بر آن شدیم ضمن لبیک به رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، چشم انداز انجمن فرزندان جانباز سراسر کشور را بر اساس آموزه‌های اهل بیت، فرمایشات رهبر کبیر انقلاب و بیانات مقام معظم رهبری تدوین کرده و در جهت نیل به هدف غایی و نهایی تمدن بزرگ اسلامی در حد توان خود گام برداریم و انشاءالله در سایه لطف امام زمان این مهم محقق گردد.
وظیفه ما در تشکیل چنین جامعه ای مسئولیت خطیر و بسزایی است و تشکیل چنین جامعه ای نیاز مند جهادی چند جانبه و پیچیده است:
جهاد علمی برای گشودن افقهای علمی نو و حل مشکلات کشور
جهاد سیاسی با همان جبهه هایی که در مقابل امیرالمومنین علی (ع) صف آرایی نمودند.
جهاد فرهنگی برای تقویت باورهای دینی در خود و دیگران با به کارگیری ابزراهای متفاوت مانند هنر.
جهاد تبلیغاتی برای مقابله با جنگ روانی دشمن
جهاد اجتماعی برای حل مسائل مردم
جهاد سازندگی برای کمک به مستضعفین
و مهمتر از همه جهاد اکبر جهت خود سازی و تزکیه نفس.

اِنَّ الجهاد بابٌ مِن ابوابِ الجَنَّه فَتَحَهُ الله لِخاصَّه اَولیائِه
جهاد ، دری از درهای بهشت است که خداوند آن را برای اولیاء خاص خویش گشوده است.