جانباز 70 درصد، سردار سرافراز حاج «محمدحسن سماواتی» به کاروان یارانش پیوست و اجر حدود 40 سال زندگی پرفراز و نشیب همراه با درد و رنج و سختی های جانبازی را به جایگاه والای شهادت پیوند زد و آسمانی شد.

بسـم الله الرحمن الرحیم

پندار ما این است که ما مانده­ ایم و شهدا رفته ­اند، اما حقیقت آن است که زمان ما را با خود برده است و شهدا مانده ­اند. (شهید آوینی)

زبان قاصر و کلام ناتوان، از بیان عظمت و شجاعت رزمنده ای است که در کنار همرزمانش چون شهیدان سید مجتبی هاشمی،شاهرخ ضرغام وشهدای فداییان اسلام در دفاع از جان و مال و ناموس ایران اسلامی در برابر متجاوزین بعثی و مزدوران داخلی شجاعانه جنگید و پاهایش را در آبادان جاگذاشت و مانع از سقوط آن شهر شد.

آری، حاج حسن پاهایش را جاگذاشت تا امروز ما بتوانیم استوار بایستیم. با این وجود، در دوران جانبازی فعالیت هایش آنچنان گسترده و اقداماتش آنقدر موثر بوده است که در جاده ی انقلاب کمتر کسی یارای رسیدن به او رادارد.کارنامه ی درخشانش به قدری طولانی و مفصل می باشدکه پرداختن به آن زمان و مکان خاصی می طلبد.

در توصیف روح بزرگ و شخصیت بی نظیر شهید حاج حسن سماواتی فقط کافیست بگوییم که بعد از ده ها سال تحمل درد و سختی، جمعه گذشته و در لیله الدفن بود که حاج حسن برای اولین بار بدون درد آرام گرفت. گرچه ظاهراً از آن شب دردهای جسمانی او پایان یافته است، ولی دغدغه همیشگی و درد بزرگ حاج حسن، درد بی توجهی به معیشت مردم، بیکاری، حاشیه نشینی بود.


حاج حسن از مردم بود و همیشه در کنار آنها بود. در بین مردم زیست و در همه جا مطالبه گر خواسته های مردم بود.به رغم مشقت ها و سختی ها دست از کار نکشید، ازهمه فرصتها استفاده کرد و به روشنگری و تعلیم و تربیت نسل جوان پرداخت و با مقاومت خویش درس ایستادگی به مظلومین و مستضعفان عالم داد.

سرنگونی پهباد فوق مدرن آمریکایی و توقیف کشتی انگلیسی، نمونه هایی از ثمرات اندیشه و راه شهید حاج حسن سماواتی است که تحقیر ۲۰۰ ساله مردم ایران را به عزت و افتخار تبدیل کرد.
ولایت مداری و اقدام سریع و به موقع از دیگر صفات برجسته ی شهید حاج حسن سماواتی بود. ایشان در فتنه های سال۷۸ و ۸۸ با موضع گیری قاطعانه و روشن به مقابله با دشمنان انقلاب پرداخت و با دفاع از حریم ولایت در شکست نقشه های دشمنان وفتنه گران فردی تاثیرگذار بود.
ضمن عرض تبریک و تسلیت خدمت مقام معظم رهبری،خانواده ی شهید سماواتی ، بستگان، همرزمان، دوستان و آشنایان، از عموم مردم شهید پرور و انقلابی دعوت می کند با حضور در مراسم بزرگداشت و ترحیم آن شهید بزرگوار، بار دیگر جلوه های اتحاد، قدرشناسی و تکریم از شهدا و فرهنگ ایثار و شهادت را به نمایش بگذاریم و در آستانه ماه محرم و عاشورای حسینی، با شهدا و امام شهیدان تجدید میثاق کرده و روح های خود را نوایی عاشورایی ببخشیم.

مراسم ترحیم و بزرگداشت ” شهید حاج حسن سماواتی” طبق تاریخ اعلام شده برگزار می گردد:

– مراسم سوم، یکشنبه ۳ شهریور، از ساعت ۱۶ الی ۱۸ در حسینیه فاطمه الزهرا(ع) واقع در میدان سپاه، خیابان پادگان حضرت ولیعصر(عج)

– مراسم یادبود، سه شنبه بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد مهدیه رسالت واقع در میدان ولیعصر (عج)، بلوار کشاورز جنب بیمارستان پارس ساختمان سامان

– مراسم هفتم، پنجشنبه ساعت۱۴تا ۱۵/۳۰ در مسجد نور واقع در میدان فاطمی